S/T Isı Eşanjörleri

S/T Isı Eşanjörleri

FHS DİZAYN PASLANMAZ ÇELİK A.Ş aşağıdaki standartlara uygun olarak Gövde / Boru tip Isı Eşanjörleri için mekanik tasarım, malzeme temini, orbital kaynak ve makinato da dahil olmak üzere imalat ve test işlemlerini gerçekleştirmektedir.

  • TEMA
  • ASME Sec VIII Div.1
  • EN 13445

Isı eşanjörü, iki ya da daha fazla akışkan arasında ısı transferinin (ısıtma ve soğutma) gerçekleşmesini sağlayan proses ekipmanıdır. Bu akışkanlar, birbirinden sabit bir duvarla ayrılmış olmak kaydıyla sıvı ya da gaz olabilir.

Isı eşanjörleri 3 ana kategoride incelebilir:

  • Çift borulu eşanjör: En basit tipteki eşanjörlerdir. Eksenleri çakışık olan bir iç boru ve bir dış borudan oluşur. Düşük verimliliği ve geniş bir alana ihtiyaç duyması sebebiyle yerini daha verimli olan gövde-boru tipli eşanjöre bırakmıştır.
  • Gövde-boru tipli ısı eşanjörleri: Bir gövde, eşanjörde ısıtılan veya soğutulan sıvıların birbirine karışmasını engelleyen ayna, ısıtılacak ya da soğutulacak sıvıların içinden geçeceği tüp demeti ve bu tüp demetlerini birarada tutma ve gövde tarafında bulunan sıvının türbülansını arttıracak engel duvarlarından oluşur.
  • Plakalı ısı eşanjörleri: Bu tip eşanjörlerde sıvının aktığı tüplerin dış yüzeyine yerleştirilen ve ısı transferinin gerçekleşeceği plaka demetleri, bu plakaların birbirine değmesini engelleyen ve plakalar arasında başka bir akışkanın (genellikle hava) dolaşmasını sağlayan gasketler sayesinde tüplerden geçen sıvının soğutulması sağlanmaktadır.

Tecrübeli bir ısı eşanjörü imalatçısı olan FHS DİZAYN PASLANMAZ ÇELİK A.Ş, ağırlıklı olarak paslanmaz çelik ve karbon çelikten imal ettiği ısı eşanjörlerinde, müşteri ihtiyaçlarına uygun olarak paslanmaz çelik, karbon çelik, alaşımlı çelik veya titanyum tüpler kullanmaktadır.

Bugüne kadar FHS DİZAYN PASLANMAZ ÇELİK A.Ş tarafından imal edilen ısı eşanjörleri, Kimya, Gıda, İçecek, Petrokimya, Enerji, Petrol ve Doğalgaz sektörlerinde dünya üzerinde 6 kıtada hizmet vermektedir.

FHS DİZAYN PASLANMAZ ÇELİK A.Ş ısı eşanjörlerinin imalatını CNC kesim, gövde büküm, TIG, MIG, PAW, SAW, SMAW, orbital kaynak makinaları ve diğer güncel imalat ve test ekipmanlarının da yer aldığı 10.000 m2 kapalı alana sahip Dilovası fabrikasında gerçekleştirmektedir.


2023-11-07