Basınçlı Kaplar

Basınçlı kap, gazları veya sıvıları ortam basıncından farklı bir basınçta tutmak için tasarlanmış bir kaptır. Basınç altında çalışmaları nedeniyle tehlike oluşturabileceklerinden, bu kapların tasarımı ve imalatı uluslararası ve yerel yönetmeliklerle düzenlenir.

FHS DİZAYN PASLANMAZ ÇELİK A.Ş kimya, petrokimya, enerji, gıda ve benzeri endüstrilerde kullanılan, değişik basınç aralıklarında ASME/ANSI veya EN/DIN standartlarına uygun basınçlı kapların mekanik tasarım, malzeme temini, imalat ve test işlemlerini gerçekleştirmektedir.

Basınçlı kaplar: proses şartlarına bağlı olarak değişik kalınlık ve ebatlarda olmak üzere paslanmaz çelik, karbon çelik ve alaşımlı çelik malzemelerden üretilmektedir.

Bu kapların tasarım, imalat ve testleri aşağıdaki standartlar doğrultusunda yapılmaktadır

  • ASME Sec VIII Div.1
  • AD 2000
  • EN 13445

Uluslararası EPC firmaları tarafından tercih edilen bir basınçlı kap imalatçısı olan FHS DİZAYN PASLANMAZ ÇELİK A.Ş ürettiği basınçlı kaplar için müşteri şartnamelerine uygun olarak istenildiği takdirde ASME-U Stamp, ASME-S Stamp, CE markalama, EAC (GOST) sertifikası hizmetleri sunmaktadır.

Basınçlı Kaplar için istenen kod hesaplamaları, çizim ve kesim planları dahil olmak üzere her türlü mühendislik kapsamı FHS DİZAYN PASLANMAZ ÇELİK A.Ş ’nın tasarım departmanı tarafından sağlanmaktadır. Mekanik tasarımlar, PV Elite, Visual Vessel Design, Codeware Compress ve WinSchell gibi sektörde iyi bilinen tasarım yazılım programları kullanılarak gerçekleştirilir

Gerekli görüldüğünde, kaldırma mapaları veya taşıma eyerlerinin analizinden yorulma analizi ile termal / basınç döngüsü analizine kadar geniş bir kapsam için FEA analizi de gerçekleştirilmektedir.

Ayrıca gerekirse kauçuk astar, iç boya/kaplama, iç aksamlar, merdiven ve platformların tedarik ve montajını da sağlamaktayız.

Fabrikamızdan tek parça olarak 200 tona kadar olan proses ekipmanlarını imal edip sevk edebiliyoruz. Daha ağır ekipmanlar için de fabrikasyon tesisimizde prefabrike olarak imal edilen bölümlerin liman sahasında son montajını gerçekleştirerek müşterilerimize sevkiyatın gerçekleşeceği limanda teslim edebiliyoruz.

İmal edilen basınçlı kaplar, proje gereksinimlerine ve sevkiyat yöntemine uygun olarak kurulum yerine ulaşana kadar korunma sağlanması amacıyla nakliye koşullarına göre paketlenerek sevk edilir.


2023-11-07